?

Józsefvárosi Áldozatsegítő Szakmai Együttműködési Rendszer

>

A JÁSZER 

Az ÁSZER rövidítés az Áldozatsegítő Szakmai Együttműködési Rendszer-t takarja. 

A Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testülete 2011-ben döntött arról, hogy támogatja az Önkormányzat részvételét „Az áldozattá válás megelőzése, áldozatsegítés” című, TÁMOP – 5.6.1-C-11/1. kódszámú pályázaton (a továbbiakban: pályázat).

A pályázat keretében valósult meg a „Józsefvárosi Áldozatsegítő Szakmai Együttműködési Rendszer (JÁSZER)” programelem, amely tevékenységét a kidolgozott, és a helyi sajátosságoknak megfelelően aktualizált modellprogram alapján végzi. A modellprogram a dokumnetumok menüpont alatt érhető el. 

A JÁSZER a Józsefváros Önkormányzat szakmai konzultációs szerveként működik, önálló jogi személyiséggel, bírósági bejegyzéssel, és bejegyzett székhellyel nem rendelkezik, ügyrend alapján működik.

Az Európai Unió irányelveinek megfelelően működtetett állami áldozatsegítő feladatok ellátása közigazgatási hatósági munka keretében zajlik. A bűncselekmények áldozatai a közigazgatás speciális ügyfélkörét teszik ki, esetükben a rugalmatlan hatósági eljárás nem minden esetben jelenti a hatékony segítségnyújtást. Erre reagálva került létrehozásra a JÁSZER, hogy az együttműködés keretében kialakulhasson az a védőháló, amely hozzájárul a felmerülő problémák hatékony orvoslásához. A „Józsefvárosi Áldozatsegítő Szakmai Együttműködési Rendszer (JÁSZER)” tevékenységét kidolgozott, és a helyi sajátosságoknak megfelelően aktualizált modellprogram alapján végzi. A JÁSZER, mint mintarendszer bemutatásra került a főváros valamennyi kerületében.

A józsefvárosi know-how-t felhasználva a főváros kerületei mindenhol a helyi sajátosságokat figyelembe véve, az ott lakók problémáit leginkább ismerők, a saját maguk számára legalkalmasabb módon a „J (Józsefváros)” betű elhagyásával 2016-ban kivétel nélkül megalakították a saját Áldozatsegítő Szakmai Együttműködési Rendszerüket.

A JÁSZER, mint mintaprogram az együttműködésre és a hatékony kommunikációra épít. E kettő nélkül a releváns szervek egymástól elszigetelten működnek, és a lakosok nem minden esetben jutnak hozzá a számukra leginkább hatékony segítséghez, a leginkább személyre szabott tájékoztatáshoz. A JÁSZER céljai igazodnak a Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia által meghatározott célokhoz, valamint az Európai Unió bűnmegelőzés és áldozatsegítés területén megjelenő törekvéseihez. Erőssége az összefogásban és az együttműködésben rejlik, az egymástól tanulás előrébb visz a közös globális cél elérése érdekében.

Összességében az áldozat az együttműködési rendszer bármely tagjához, szervezetéhez fordulhat, mert azok az áldozatok érdekében egymás tevékenységét megismerték, személyesen is ismerik egymást, kölcsönösen megkeresik a felmerült probléma körében leghatékonyabban eljárni képes szervezetet.

 

A JÁSZER szervezete és feladata

 

JÁSZER szervezete az alábbiak szerint épül fel, JÁSZER Elnökség, JÁSZER Team, JÁSZER (Tagok). A JÁSZER elnökség tagjai az elnök a szakmai vezető és a titkár. A JÁSZER Team tagjai az eredeti konzorciumi partnerek képviselői, a józsefvárosi önkormányzati fenntartású intézmények, civil szervezetek, egyházak képviselői, valamint az áldozatsegítéssel foglalkozó szervezetek és magánszemélyek. A JÁSZER tagjai a bűnmegelőzés és áldozatsegítés ügyének előmozdításáért tenni akaró szervezetek és magánszemélyek. A JÁSZER Tagsága nyitott.

A JÁSZER feladata, hogy az áldozatsegítés területén:

A JÁSZER nem végez operatív áldozatsegítő tevékenységet.

 

A JÁSZER működése

 

A JÁSZER elnöksége folyamatosan kapcsoltban áll egymással, egyezteti a feladatokat és szervezi az aktuális programokat.

A JÁSZER Team évente legalább két alkalommal ülésezik, amelyen a Team Tagok jóváhagyják az elnökség által előkészített programok tervét, valamint javaslat tesznek új programokra, rendezvényekre, irányvonalakra.

A JÁSZER évente legalább három alkalommal JÁSZER ülést tart, amelyek helyszíne és programja függ az adott évi költségvetéstől. JÁSZER ülés megtartható konferencia és továbbképzés keretében is.

A JÁSZER éves költségvetésétől függően személyes jelenléten alapuló és online képzéseket, valamint többnapos szakmai tréningeket tart a szakemberek számára.

A JÁSZER elnöksége megkeresés alapján képviseli a JÁSZER-t különböző rendezvényeken.

 

 



Kapcsolódó oldalak